Az utóbbi időben még jobban elszaporodni látszanak az áramszolgáltatók szerelői által elkövetett "véletlen" hibák, ezért kötelességemnek érzem, hogy minden fogyasztót figyelmeztessek a jogaira, és felhívnám rá a figyelmét, hogy a szerelő bármely mozdulata később bonyodalmat okozhat!
Villanyóra ellenőrzésekor az alábbiakra mindenki fokozottan figyeljen:
- A szerelő csak akkor nyúlhat az órához, ha a fogyasztó vagy meghatalmazottja a helyszínen van! Törvénytelen, ha a szerelő megkezdi az óra lebontását, mielőtt a fogyasztó odaérne az órához (pl. kutya bezárása, stb.). Törvénytelen, ha beküldik a fogyasztót iratokért, lámpa felkapcsolás miatt, stb. Törvénytelen, ha a jegyzőkönyvet úgy veszik fel a fogyasztóval, hogy elvonják a figyelmét a szereléssel foglalatoskodó szerelőről, netán még el is invitálják a helyszínről.
- Ellenőrizzünk le minden adatot, amit a jegyzőkönyvbe írnak! Előfordulnak időnként plomba- és óraszám elírások, amik később arra ingerelhetik a szolgáltatót, hogy esetleg lopással vádolja a fogyasztót. Úgy hallottam, hogy már ezekben a helyszíni jegyzőkönyvekben is előfordulnak apróbetűs részek! Ne sajnáljuk az időt a jegyzőkönyv részletes elolvasására, áttanulmányozására!
- Érdemes a szerelés közben és után képes dokumentációt csinálni! Mivel a fogyasztó nem tudhatja, hogy a szerelő tényleg mindent előírás szerint végez-e, nem tudhatja, hogy mikor csinálnak valami jóvátehetetlen hibát az órával (pl. karcolások - jelenleg a burkolaton talált karolás is a mágnesezésre bizonyíték Szunyoghék szerint)! Legjobb a kamerás rögzítés (bár, ezt a szolgáltató emberei nem szeretik - igaz, nem is kérdezte senki a véleményüket), de ha nincs rá mód, akkor a fényképek is megfelelhetnek. Különös tekintettel kell lenni a plombákra is (előfordul, hogy azért gyanúsítgatják buherálással a fogyasztót, mert pl. lapos a plomba, vagy sérülésnyom található rajta)!
- Minden véleményt, észrevételt rögzítsünk a helyszínen felvett jegyzőkönyvbe! Ha a szerelő rögzíti, hogy karcos az óra burkolata, de a fogyasztó ezt nem látja, azonnal jegyzőkönyvezni kell (mágnesezésre bizonyítékként kezelik - de valamilyen oknál fogva ők mégse készítenek a nemlétező karcolásról képeket)! Ugyanígy jegyzőkönyveztetni kell, ha a szerelés folyamán a fogyasztó valamilyen oknál fogva nem volt folyamatosan a helyszínen! Ha a vizsgálattal kapcsolatban bármilyen apró gondunk is van, azonnal jegyzőkönyvezzük. Inkább többet írjunk, mint kevesebbet! Később még sajnos hasznos lehet!
- Úgy hallottam, hogy aki mágnesezési ügybe keveredett, gyakoribb ellenörzésre számíthat. Valószínűleg mindenféle módszerrel szeretné a szolgáltató a fogyasztót a kötbér befizetésére rábírni. Ezek a módszerek nem feltétlen tisztességesek.
Megkérnék mindenkit, hogy legyen szíves fokozottan odafigyelni a villanyórák ellenőrzésekor!