Ha magas a villanyszámla, érdemes egy kicsit utánajárni, hogyan lehet azt legálisan csökkenteni. Nem mindegy, hogy mennyit fogyasztanak otthon a fogyasztó berendezések, készülékek, mivel a villamos energia ára egyre magasabb (és nem feltétlenül egyenletes a szolgáltatott hálózati feszültség). Érdemes meggondolni, hogy hogyan lehet a fogyasztást csökkenteni, mert értékes forintokat fordíthatunk egyéb kiadásokra. Az eddig többször hangoztatott megoldásokat (kapcsoljuk le a villanyt, amikor nincs rá szükségünk; vegyünk energiatakarékos fogyasztókat, stb.) most hanyagolnám, egy újabb dologra szeretném a figyelmet fölhívni.
Mára már több cég is piacra dobott olyan készüléket, amellyel az áramfogyasztást csökkenteni lehet, áramfogyasztás csökkentő, fogyasztáscsökkentő néven szokták emlegetni. Mára már Magyarországon is elérhető áron kapható (a legolcsóbbat 4 ezer forintért láttam eddig).
Általában a villanyórához legközelebbi konnektorba kell bedugni a készüléket, semmilyen szakértelmet nem igényel a használata, bárki megveheti, és otthon vagy bárhol alkalmazhatja (ahol van konnektor).
A működési elve igen egyszerű: a készüléket a feszültség stabilizálására, és az ingadozó feszültség kialakulásának megelőzésére használják. Ezzel jelentős fogyasztás csökkenést jön létre (általában 10-35% között), és még az elektromos készülékek élettartama is meghosszabbodik ezen védelem által. Gyakori áramingadozásoknál az áram fogyasztáscsökkentő megakadályozza az ingadozó áram közvetlen bejutását a fogyasztó berendezésekbe.
Állítólag saját energiafelvétele nincs, így csak nyereséget termel.
Ha valaki ilyet vásárol, néhány dologra kell csak figyelnie: fázisok számára, névleges feszültség, frekvencia, teljesítmény vagy maximális áramfogyasztás szokott még kritérium lenni. Ezekben biztosan segítségünkre lehet az eladó is, nem kell tőle megijedni.