Remélem, nem sokan látták hétfőn az ELMŰ „fizetett hirdetését” a Hír TV-n, aminek a címe: Panaszkönyv. A műsor állítólag fogyasztóvédelemmel foglalkozik. Ennek ellenére ott volt egy előre megírt forgatókönyv szerinti riport a "sötét" oldaltól: főszerepben Hartlein Károly, aki bazári majomként szajkózza azt az előadást, amit betanult, illetve az ELMŰ szóvivője, Dr. Boross Norbert – a Mérésügyi osztály előretolt hadteste. Még annyit se sikerült a műsorba betenni, hogy kihez fordulhat jogorvoslatért az ember, ha gyanúba keveredik – ez a mai fogyasztóvédelem! A Hír TV szerint.
A beharangozott áramlopások témát igazán nem sikerült kimeríteni, de az eddig hétpecsétes titokként kezelt villanyóra lemágnesezést bemutatták, illetve az ezzel kapcsolatos tudnivalókat sikerült nyilvánosságra hozni – az eddigi sorozatos tiltakozások ellenére. Érdekes.
1. Hogy lehet az órát lemágnesezni, ha benne van a leírásában, hogy a külső mágneses tér változására nem reagál számottevően? Ja, lehet, hogy tényleg buherált az óra? Vagy talán rosszul lett föltéve a helyére? Igen, ezek a lehetőségek is valóban fennállnak, de kár is lenne nyilvánosan felvetni, mert még az ártatlan fogyasztónak lenne mire hivatkoznia! Egy korábban ELMŰ-nél dolgozó ügyvéd azt is elkotyogta, hogy amelyik utcában villamos jár, ott gyakrabb a „mágnesezési ügy”. Nyilván arra több házaló járhat, nem?
2. Korábban azt nyilatkozta a doktor úr, hogy ha a fogyasztó jelenti be, hogy rossz az óra, akkor nem a fogyasztót tekintik bűnösnek. A mostani riportban pedig azt mondta, hogy mivel mindenképpen előbb vagy utóbb az ember úgyse akarja a valós fogyasztásának a többszörösét fizetni, ezért kénytelen lesz bejelenteni, hogy rossz az óra. Ergo a fogyasztó mindenképpen mágnesezte az órát.
3. Korábban az volt az ELMŰ álláspontja, hogy azért nincs egyetlen mágnesezési ügy sem felderítve, mert az ELMŰ-nek nem érdeke. És milyen igaz volt. A hétfői álláspont viszont már nem az volt. Miért is? Legalább egy mondat igaz lehetett volna a riportból.
5. Miért nem megoldható a szolgáltató részéről, hogy mágneses árnyékolást alkalmazzon az órán? Talán mert nem érdeke? Hát, igen. Sokkal egyszerűbb kötbért begyűjteni az ártatlan fogyasztótól. Pedig többféle módszer is adott volna megoldásként. Ezekről a lehetőségekről is kár lett volna szót ejteni.
6. Legalább annyi elvárható lett volna az ELMŰ részéről, hogy mágnesezés elleni védekezési módokat ismertet – ha már fogyasztóvédelem, vagy mi a téma. Még a családi házak többségében csak-csak megállja a helyét, hogy azt enged be a fogyasztó, akit akar, de sok társasházban egymás mellet található az összes lakó villanyórája, bárki hozzáférhet, pl letépheti a plombákat, stb. – nem is beszélve az áramszolgáltató embereit, illetve alvállalkozóit. Az az egyetlen jótanács, amit adhattak, hogy ne fogadjunk el házalóktól semmit. Erre volt egyetlen egy betelefonáló, akinek a hangja és stílusa eléggé hasonlított Szunyogh István úréra, aki legalizálta az ELMŰ részéről elhangzott történetet. Szabó Anettnek külön köszönet, hogy itt még jobban tudott vigyorogni, mint korábban – remélhetőleg azért, mert átlátta a helyzet abszurditását. Vagy mégse? Milyen érdekes, hogy panaszos egy se telefonált be… Hol van a sokat hangoztatott katabox? Egyik fórumon azt nyilatkozzák, hogy teljes mértékben véd a mágnesezés ellen, míg másik oldalról szakemberek ezt nyíltan cáfolják. Ha ez tényleg véd, legalább a nevét illett volna megemlíteni szerintem. Illene a sorokat rendezni, tisztelt uraim!
7. Korábban a mágnesezési ügyekkel kapcsolatban az ELMŰ munkatársainak az volt a véleménye, hogy nem kell a nyilvánosságot róla tájékoztatni, mert akkor mindenki rá fog kapni a módszerre (vagyis szerintük mindenki csaló ebben a kis országban!). Most akkor holmi (Lénárd) Pál-fordulat figyelhető meg az ügyben. Most már nem csak kommunikálják a lehetőséget (a védekezést ellene ugyan minek is prezentálnák), de még be is mutatják, hogy hogyan és mekkora mágnessel kell csinálni.
8. Boross úr nyilatkozta, hogy nem megélhetési bűnözés a mágnesezési kisérlet. Mert szerinte mindenki lop, csal, hazudik, akinek elromlik az órája. Kíváncsi lennék, hogy az ELMŰ munkatársait még nem érte utól ez a nem megélhetési bűnözés? Náluk egy esetben sem hibásodott meg az óra? Pedig ők már évek óta tudnak róla, hogy van rá lehetőség. Nekik már olyan magas az életszínvonaluk, hogy rágalom lenne azt feltételezni is, hogy ilyen előfordulhat… viszont a kis lakásban élő, gázzal fűtő családnál teljesen ésszerű megoldásnak tűnik (ja, említettem, hogy az ELMŰ székházában is elektromos fűtés található – azt vajon ki fizeti? Á, dehogy, kizárt, hogy a fogyasztók!). Arról meg nem is beszélve, hogy a 80 éves Maris néni mágnesezi az óráját. Kár, hogy ilyen beszűkült az áramszolgáltató gondolkodásmódja. Azért nem megélhetési bűnözés, mert az óra egyszerűen valamilyen oknál fogva elromlik. Annál is, aki gazdag, annál is, aki szegény. Persze, az ELMŰ-höz közelállók gyanún felül állnak!
Az utolsó 100 komment: