HTML

Téged is villanyóra mágnesezéssel gyanúsítanak?

A blog létrejöttének célja, hogy a villanyóra mágnesezéssel gyanúsított ártatlan fogyasztóknak legyen egy közös fóruma, ahol a panaszosok megoszthassák egymással történetüket, tapasztalatot cserélhessenek. Továbbá várom műszaki és/vagy jogi területen jártas minden segíteni vágyó témába vágó megkeresését. E-mail: villanyora.magnes@gmail.com Figyelem! A villanyóra mágnesezés büntetendő cselekmény, határozottan ellene vagyok! Kérlek, csak akkor keress meg, ha te is ártatlan vagy!

Friss topikok

Linkblog

KÖZÉRDEKŰ! KÖZÉRDEKŰ! KÖZÉRDEKŰ!

2010.09.29. 21:45 villanyóra

 Az utóbbi időben még jobban elszaporodni látszanak az áramszolgáltatók szerelői által elkövetett "véletlen" hibák, ezért kötelességemnek érzem, hogy minden fogyasztót figyelmeztessek a jogaira, és felhívnám rá a figyelmét, hogy a szerelő bármely mozdulata később bonyodalmat okozhat!

Villanyóra ellenőrzésekor az alábbiakra mindenki fokozottan figyeljen:

  1.  A szerelő csak akkor nyúlhat az órához, ha a fogyasztó vagy meghatalmazottja a helyszínen van! Törvénytelen, ha a szerelő megkezdi az óra lebontását, mielőtt a fogyasztó odaérne az órához (pl. kutya bezárása, stb.). Törvénytelen, ha beküldik a fogyasztót iratokért, lámpa felkapcsolás miatt, stb. Törvénytelen, ha a jegyzőkönyvet úgy veszik fel a fogyasztóval, hogy elvonják a figyelmét a szereléssel foglalatoskodó szerelőről, netán még el is invitálják a helyszínről.
  2. Ellenőrizzünk le minden adatot, amit a jegyzőkönyvbe írnak! Előfordulnak időnként plomba- és óraszám elírások, amik később arra ingerelhetik a szolgáltatót, hogy esetleg lopással vádolja a fogyasztót. Úgy hallottam, hogy már ezekben a helyszíni jegyzőkönyvekben is előfordulnak apróbetűs részek! Ne sajnáljuk az időt a jegyzőkönyv részletes elolvasására, áttanulmányozására!
  3. Érdemes a szerelés közben és után képes dokumentációt csinálni! Mivel a fogyasztó nem tudhatja, hogy a szerelő tényleg mindent előírás szerint végez-e, nem tudhatja, hogy mikor csinálnak valami jóvátehetetlen hibát az órával (pl. karcolások - jelenleg a burkolaton talált karolás is a mágnesezésre bizonyíték Szunyoghék szerint)! Legjobb a kamerás rögzítés (bár, ezt a szolgáltató emberei nem szeretik - igaz, nem is kérdezte senki a véleményüket), de ha nincs rá mód, akkor a fényképek is megfelelhetnek. Különös tekintettel kell lenni a plombákra is (előfordul, hogy azért gyanúsítgatják buherálással a fogyasztót, mert pl. lapos a plomba, vagy sérülésnyom található rajta)!
  4. Minden véleményt, észrevételt rögzítsünk a helyszínen felvett jegyzőkönyvbe! Ha a szerelő rögzíti, hogy karcos az óra burkolata, de a fogyasztó ezt nem látja, azonnal jegyzőkönyvezni kell (mágnesezésre bizonyítékként kezelik - de valamilyen oknál fogva ők mégse készítenek a nemlétező karcolásról képeket)! Ugyanígy jegyzőkönyveztetni kell, ha a szerelés folyamán a fogyasztó valamilyen oknál fogva nem volt folyamatosan a helyszínen! Ha a vizsgálattal kapcsolatban bármilyen apró gondunk is van, azonnal jegyzőkönyvezzük. Inkább többet írjunk, mint kevesebbet! Később még sajnos hasznos lehet!
  5. Úgy hallottam, hogy aki mágnesezési ügybe keveredett, gyakoribb ellenörzésre számíthat. Valószínűleg mindenféle módszerrel szeretné a szolgáltató a fogyasztót a kötbér befizetésére rábírni. Ezek a módszerek nem feltétlen tisztességesek.

Megkérnék mindenkit, hogy legyen szíves fokozottan odafigyelni a villanyórák ellenőrzésekor!

 

2 komment

Címkék: vélemény élet gondolatébresztő mágnes áramszolgáltató ellenörzés villanyóra mágnesezés

A bejegyzés trackback címe:

https://villanyora.blog.hu/api/trackback/id/tr442333292

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Enell 2010.10.16. 22:01:28

Ezek valóban hasznos információk azonban szeretnék még néhány kiegészítést, gondolatot hozzáfűzni.

Áramszolgáltatói zárópecsét hiányáért ( plomba) is vesznek fel jegyzőkönyvet majd automatikusan küldik a kötbért. Ezeknek a meglétét a hálózati engedélyesnek kell bizonyítania.

Az egy éven túli követelés elévül. Annyira le vannak terhelve, hogy kicsúsznak a határidőből.

Kötbér tartozásért nem lehet a szerződést felbontani.

Az energiaellenőrzési osztály ( E-ON EMO) létjogosultsága függ az szerződésszegések, rendellenes vételezésekből befolyó bevételekből. Ez egy erősen teljesítmény centrikus szervezet.

jiudit.66 2012.01.11. 17:28:23

@Enell: Igaz, nem mágnesesézzel vádolnak, de mivel, hogy én nem voltam jelen a villanyóra ellenőrzésnél (csak a lányom), nagyon úgy tűnik, hogy nekem is fizetnem kell.Drága tanulópénz lesz!Történetem a következő:
A 2011. szept. 21-én a villanyórám felülvizsgálatát végzők (az Elmű alvállalkozóiként dolgozó szerelők) a mérőóra ellenőrzés során megállapították, hogy „a mérőn az ELMŰ által felhelyezett pecsét nem volt és a 12. kód alatt 26 fedélnyitást regisztrált”. Alaptalanul vádolnak áramlopással! Nem vételeztem szabálytalanul villamos energiát és soha nem is próbálkoztam ezzel! Ezt a vádat határozottan visszautasítom! Ha kell, akkor a végsőkig elmegyek (legyen az akárhol), hogy bizonyítsam az igazamat.
2010. dec. 2-ai keltezéssel kaptam egy levelet: „Felhívás szerződésszegés miatt felszámított kötbér kiegyenlítésére”. Ebben közölték, hogy megállapították, hogy „szerződésszegő módon történt a villamos energia vételezése”. Ennek következményeként fizessek be 15 napon belül 225.000 Ft-ot (ez a kötbér összege). Én dec.9-én vettem át a levelet és még aznap felhívtam időpont-egyeztetés miatt a megadott telefonszámot. 2012.jan.2-ára hívtak be a Visegrádi utcába, ahol meg is jelentem. (egyébként a telefonban a hölgy, akivel beszéltem-Antal Zoltánné- azt mondta, amikor megkérdeztem, hogy január 2.-ával már túllépem a 15 napos befizetési határidőt, hogy nyugodjak meg, ő most ezt átdátumozza a számítógépen).
Az ottani egyeztető tárgyalás eredménytelennek bizonyult. Én ott is elmondtam az álláspontomat (ugyanezeket, amit most, itt ebben a levélben is leírok). Ők az érveléseimet 4 sorba tömörítve írták le a jegyzőkönyvbe. Az utolsó mondatuk így hangzik: „Ezek a tények a mérő befolyásolására utalnak.” Én ezen a tárgyaláson is megemlítettem, hogy az, hogy a „mérő befolyására utalnak”, az nem azt jelenti, hogy valóban befolyásolva lett az óra. Ez csak feltételezés, erre nincs bizonyíték!
2010. dec. 30-án a Rákoskeresztúri Elmű ügyfélszolgálatán írásos kérelmet adtam le, amiben részletes kivonatot kértem visszamenőleg, hogy a villanyóra beüzemelésétől (2010.07.12.) mennyi kWh lett bele töltve, azaz mennyi volt az elfogyasztott áram mennyisége. Ha bevizsgálják az órát, azt is rögzítenie kellett, hogy mennyi árammal lett feltöltve és ennek meg kell egyeznie azzal a számmal, amit majd igazolásként kapok. (ennek viszont 30 nap a határideje)
A villanyóra a lakáson kívül van, a teraszon, egy falba süllyesztett szekrényben, ami nem zárható. A kiskaput (amin ide be lehet jönni) nem szoktuk zárni. Tehát a villanyóra bárki által hozzáférhető helyen van. Megjegyzésként megemlíteném, hogy egy háromlakásos „társasházban” lakunk. Átlagos háztartási berendezéseim vannak (1db ’A’ osztályú hűtő, 1 db ’A’ osztályú mosógép, 1 mikro, 1 számítógép,60 literes villanybojler, energiatakarékos izzók egy 65 nm-es lakásban. A fűtésem gázüzemű).
Nincs tudomásom róla, hogy mikor és hogyan tűnt el a plomba az óráról (ha egyáltalán volt rajta). Beismerem, hogy nem szoktam a villanyórát, ill. a plombát nézegetni. A feltöltéskor is csak a kijelzőt és a nyomógombokat nézem, hogy nehogy elüssem a 20 jegyű kódot. Vállalom, hogy rosszhiszemű vagyok és a plombát akár az elműs szakemberek is eltávolíthatták, csak azért, hogy rám verhessék a kötbért büntetésnek (bár erre nincs bizonyítékom). Alkalmuk viszont volt rá, hisz a lányom az ellenőrzéskor sajnos nem tudott végig a szerelők mellett állni és azt figyelni, hogy mit csinálnak (ami nagy hiba volt!). Megbízott az elműs szerelőkben és a kisfiához is be-bement a lakásba, így magukra hagyta a szerelőket. Sajnos még egy óriási hibát elkövetett, aláírta (ráadásul olvasatlanul) a ténymegállapító jegyzőkönyvet (megjegyzem, hogy nem Ő a fogyasztó).
Több kérdésem, észrevételem is lenne, amire szeretném, ha választ kapnék:
- Mért csak azt fényképezték le a szerelők (2010.09.21-én), amikor ők már felrakták/pótolták a plombákat? Az eredeti állapotot miért nem fotózták le, amikor - állításuk szerint- hiányzott a plomba? A lehetőségük meg lett volna rá, hisz volt náluk fényképezőgép.
„A közüzemi szerződésszegés és/vagy szabálytalan villamosenergia-vételezés bizonyíthatósága érdekében a közüzemi szerződésszegésről vagy a szabálytalan vételezésről lehetőség szerint fényképfelvételt kell készíteni…, jogi eljárás során az egyértelmű bizonyíthatóság miatt.”( Budapesti Elektromos Művek Nyrt. Közüzemi üzletszabályzat – M1. sz. melléklet)

Ezek után joggal kételkedem abban, hogy valóban hiányzott a plomba. Bizonyítékként azt is le kellett volna fotózniuk, ami azt mutatja, hogy 26 fedélnyitás történt. Miért nem bizonyították ezeket fényképpel is? Érdekes, hogy azt viszont lefotózták, hogy felrakták az új plombákat. Kérdem én, miért nem fényképezték le a villanyórát akkor, amikor látták a szabálytalanságot, hogy hiányzik a plomba? Nem tudják fényképpel bizonyítani, hogy hiányzott a plomba. Azt viszont megörökítették, hogy elvégezték a munkát, vagyis, hogy felrakták az új plombákat. Ezt a fotót Visegrádi utcában meg is mutatta az ügyintéző.
Ha két autó egymásba rohan és összetörnek, akkor sem az autók javítása utáni állapotot fényképezik le, hanem az autók sérüléseit. Így bizonyítják a kárt.

- Mivel magyarázható, hogy a 2011.márc. 3-án kijött szerelők a munkalapra egészen mást írtak, mint a szeptemberben kijött szerelők?
(márc. 3-án a mérőhely állapota jó, a mérő gyártási éve 2008., szeptemberben viszont a mérőhely állapota már csak elfogadható, a gyártási éve pedig 2011.) A mérőhely ugyanolyan állapotban volt szeptemberben, mint márciusban. A valós gyártási éve az órának 2008! Tehát, azok a szerelők, akik legutóbb (szeptemberben) ellenőrizték az órát, ennyire figyelmetlenek voltak?

- Ha ennyire okos, ez a digitális villanyóra, hogy rögzíti a fedélnyitást, akkor azt is rögzítenie kell, hogy a beüzemelésétől mennyi kWh lett elfogyasztva. (Egyébként csak zárójelben jegyezném meg, hogy a rákoskeresztúri ügyfélszolgálaton kértem a műszakis szakembertől, hogy mutassa meg nekem a fotón, hogy hol van az a bizonyos fedél a villanyórán és fogalma sem volt arról, hogy hol van.) A Visegrádi utcai Elműben mutatta meg a fiatalember, hogy melyik az a fedél. Közölte, hogy 26 fedélnyitást regisztrált az óra és azt mondta, hogy ha ezt kinyitja valaki, akkor csak egyszerűen két drótot összeérint, és már lehet is vételezni az áramot, anélkül, hogy ezt az óra számolná. Nem láttam még villanyórát belülről, de kételkedem ebben az állításban. Hihetetlen, hogy úgy csinálják meg ezt az órát, hogy egy fedélnyitás után, két drót összeérintésével lehessen ingyen áramot szerezni. Nem vagyok egy műszaki zseni, de ez túl egyszerű lenne.

- Számomra ez az érvelés elfogadhatatlan, hogy a fedélnyitást regisztrálja a villanyóra, azt viszont, hogy mennyi kWh fogyasztás/feltöltés van benne, azt nem (legalábbis a Visegrádi utcában erről akartak meggyőzni).

- Mi arra a biztosíték, hogy amikor felszerelték (2010.júliusban) a villanyórát, nem volt-e benne már 10-15 vagy akár 20 fedélnyitás regisztrálva? Abban sem vagyok biztos, hogy ez nem egy használtan leszerelt óra.

- A Visegrádi utcában, az egyeztető tárgyaláson felvett jegyzőkönyvben az szerepel, hogy „…a mérő befolyásolására utalnak”. Ez nem tény, ez csak feltételezés! Miért nem bizonyosodnak meg arról, hogy valóban befolyásolva lett az óra? Az, hogy „a befolyásolásra utalnak”, az nem jelenti azt, hogy meg is történt az áramlopás! Miért zárkóztak el teljesen a Visegrádi utcában attól, amikor azt kértem, hogy szeretném bevizsgáltatni az órát? Közölték, hogy azt nem lehet. Miért is nem lehet? Talán attól tartanak, hogy ezzel kiderül az igazság, hogy nem loptam az áramot, azaz nem történt szabálytalan áramvételezés?

- Kérdésem lenne még az is, hogy mi alapján állapították meg a kötbér összegét? A kötbér összegének nem kellene igazodnia a fogyasztó által okozott kár mértékéhez? Esetemben viszont nem volt károkozás.

- Ha, 26 fedélnyitást regisztrált az óra, akkor a fedélt záró csavarok 26-szor le-ill. vissza lettek csavarozva. Ez igen vékonyka, gyenge kis csavarnak tűnik, tehát eléggé elhasznált állapotban kellene, hogy legyen. Ezt viszont én nem így látom.

2010. júliusában azért döntöttem az előre fizetős villanyóra felszerelése mellett, mert így a fogyasztást tudatosabban ellenőrizhetjük. Azóta sokkal jobban odafigyelünk az egyes elektromos készülékek használatára, fogyasztására. Ennek az előzménye az volt, hogy a 2010-es év végi zárásra 100.000 Ft-ot kellett kifizetnem (ennyi „túlfogyasztásunk „volt). Erre, 6 havi részletfizetést kaptam, amit mindig pontosan fizettem. Azért, hogy még egyszer ez ne történhessen meg, ezért én magam kértem az előre fizetős mérőóra felszerelését (amire, egyébként 17000 Ft-ot fizettem ki). Még egyszer jelzem, hogy én kértem ezt az órát és nem az Elmű kötelezett rá!
Szeretném a helyzetet tisztázni és bebizonyítani, hogy nem vételeztem jogosulatlanul a villamosenergiát. Borzasztóan bánt és felháborítónak tartom, hogy ilyesmivel vádolnak, holott becsületesen élő pedagógus vagyok. Eszembe nem jutna és értelme sem lenne, hogy a villanyórát megmanipuláljam. Másfél éve rendszeresen járunk az Elműbe és töltjük az órát. Ebbe az igazságtalanságba nem tudok beletörődni. Nem fogadom el, hogy ilyen mondvacsinált dologgal próbálnak 225.000 Ft-tal megkárosítani, ahelyett, hogy a nem fizető hátralékosoktól hajtanák be az adósságokat.
Kérem, engedélyezzék a villanyórám bevizsgálását független szakértő által. Ennek hivatalos elindításáról, menetéről tájékoztatást szeretnék kapni Önöktől. (Hová kell kérelmet írnom? Egy címjegyzéket kérek a független szakértőkről. A bevizsgálás ára is érdekelne. Nem utolsó sorban pedig azt szeretném megtudni, hogy addig, hogyan lesz áramom, kapok-e ideiglenesen másik villanyórát?
süti beállítások módosítása